Kubický zirkon

V každé ženě se skrývá aspoň malý střípek marnotratné krásky, která miluje třpytivé šperky. Šperky, které jí dodají pocit výjimečnosti, luxusu a při jejichž nošení se bude cítit jako hollywoodská hvězda. Ale na to, abyste si dopřáli krásný šperk, vůbec nemusíte mít na kontě miliony. I za mnohem menší cenu se dá pořídit kousek, který si zamilujete a jehož krása vám vydrží velmi dlouho.

I když se říká, že nic se nevyrovná pravým diamantům, existuje syntetický minerál, který mu může velmi směle konkurovat. Řeč bude o minerálu s názvem kubický zirkon.

Kubická zirkonie/zirkon (cubic zirconia, CZ) je kubická krystalická forma oxidu zirkoničitého (ZrO2), který se v přírodě velmi vzácně vyskytuje jako monoklinické krystaly vytvářející nerost baddeleyit. Kubický zirkon byl poprvé vytvořen v roce 1960 francouzskými vědci Roulinem a Collonguesem. Masová výroba tohoto „umělého diamantu“ začala ale až v sedmdesátých letech, díky zdokonalení technologie výroby v Lebeděvově fyzikálním institutu v Moskvě. Výhodou tohoto syntetického minerálu je nejen to, že se dá vyrobit v libovolném množství, ale také to, že vzniklé krystaly jsou oproti přírodním absolutně bez kazu.

Výroba zirkonie

Základní surovinou pro výrobu zirkonia je čistě přírodní minerál zirkon (křemičitan zirkoničitý - ZrSiO4), který se při teplotách okolo 2800°C následně upravuje na oxid zirkoničitý. Aby bylo dosaženo kubické struktury, přidává se ještě oxid yttritý (Y2O3). Takto vyrobené zirkony se pak brousí do požadovaného tvaru.

Kubický zirkon lze vyrobit nejen v čiré variantě (viz výše uvedený postup), která je nejoblíbenější, ale přidáním oxidů různých prvků lze získat nejrůznější barevné varianty (např. erbium barví růžově, chrom zeleně, titan zlatohnědě). Novinkou posledních let je potahování zirkonu vrstvou DLC (diamond-like-carbon, amorfní forma uhlíku), která zvyšuje jeho tvrdost; nebo tenkou vrstvou oxidu nějakého kovu (nejčastěji zlata), která dodává zirkonu duhový lesk.

Kubický zirkon versus diamant

Kubický zirkon se v mnoha věcech diamantu velmi podobá. Je to dáno nejen stejným způsobem broušení (briliantový brus), ale také stejnou jiskřivostí. Na první pohled tak rozdíl téměř nepoznáte, zejména jedná-li se o jednotlivé kameny. Ve srovnání s diamantem je kubický zirkon o něco měkčí (tvrdost 10 versus 8,5), nicméně srovnat se dá například rubínem nebo safírem. Nemusíte se tedy bát, že se vám příliš rychle zničí.

Kubický zirkon je mezi šperkaři velmi oblíbený, a stal se jedním z nejpoužívanějších kamenů například pro přívěsky na náramky světoznámé značky Pandora. Jste-li navíc příznivec ochrany životního prostředí, může vás potěšit fakt, že výroba „syntetických diamantů“ zanechává mnohem menší ekologickou stopu, než těžba těch skutečných.