Jaké šperky by měly patřit do základní výbavy každé ženy?

Každá žena má ve svém šatníku několik kousků oblečení – nadčasových stálic, které se dají zkombinovat téměř k čemukoli a vytvořit tak spoustu variant outfitů. Na podobnou výbavu by měla ale myslet i v oblasti šperků. Dámská šperkovnice nemusí být příliš rozsáhlá. Stačí několik univerzálních kousků, které budou příjemně ladit s různými outfity a výsledný dojem je vždy dokonalý.

Vsaďte vždy na kvalitu

Jak vytvořit základní kolekci šperků, se kterou pokryjete všechny důležité společenské příležitosti i každodenní život? Řiďte se především zásadou, aby šperky byly co nejjednodušší. Zvolíte-li jednodušší, univerzálnější design bez komplikovanějších tvarů a výrazných textur, budou se šperky mnohem snáze kombinovat s oblečením. Dobré je mít základní sadu méně nápadných konzervativnějších šperků pro události, kde se vyžaduje dress code jako pracovní pohovor, obchodní schůzka, firemní společenské akce. Z tvarů volte kruh, čtverec, ovál, vyhýbejte se titěrným a emocionálně zabarveným motivům jako srdíčka, nehodí se ani drobná zvířátka. Klidně může jít o kousky zdobené drahokamy, ale vždy by mělo jít spíše o kameny neutrálnějších barev, například průhledná, bílá, tmavě modrá, hnědá, černá. Vždy sahejte po kvalitě, i když bude vyžadovat větší investici. Myslete ale na to, že se vyplatí: kvalitní šperk z vzácného kovu vydrží mnoho let, zatímco levná bižuterie brzy ztratí lesk.

1. Náušnice: Na konzervativní akci pecičky, na party lustrové

Univerzálním kouskem jsou náušnice, tzv. pecky, které se vsouvají na šroubek jednoduše do ucha. Mohou mít drobný kovový motiv, perličky, malý barevný drahokam či přímo diamant. U drahokamů ale buďte opatrní při volbě barvy. Podobné náušnice se hodí k elegantnímu kostýmku i ke společenským šatům.

Z dalších typů náušnic využijete i jednoduché kroužky. V tomto případě je ale třeba pečlivě vybrat správnou velikost podle obličeje. Ženám s drobným obličejem budou slušet drobounké, jemné kroužky, dámy s výraznějšími rysy si mohou dovolit i trochu větší a masivnější kroužky.

Kratší koktejlové šaty na odpolední společenskou slavnost si žádají visací náušnice, kterým se říká lustrové. Pro začátek zvolte jednodušší ze zlata, stříbra či s kamínky neutrálních barev. Máte-li ale jedny oblíbené koktejlky určité barvy, můžete si pořídit náušnice, které s nimi perfektně sladíte.

2. Řetízky s přívěsky: Drobné doplňky do dekoltu

Ženy, jestli rády nosíte výstřihy, neměly by ve vaší výbavě chybět řetízky s přívěsky. Pořiďte si zlatý a stříbrný řetízek, můžete mít od každého dva – jeden kratší, druhý delší, protože do některých výstřihů se hodí kratší, jindy je naopak vhodný delší. Přívěsků můžete mít více – jeden konzervativnější oválný, kulatý či slzu pro slavnostnější příležitosti vyžadující outfit podle přísných pravidel, jiný lehce odvážnější pro méně formální společenské akce. I konzervativnější varianta přívěsku ale může mít drahokam či perlu, lepší je ale zvolit menší velikost. U přívěsků pro uvolněnější společenské příležitosti si můžete dovolit i větší kamínek třeba s atypickým způsobem vsazení nebo jako součást nějakého komplikovanějšího motivu.

3. Náramky: I jednoduché kroužky dodají eleganci

I velmi jednoduchý náramek v podobě tenkého hladkého kroužku posune váš outfit o úroveň výš. Určitě by proto dámská šperkovnice měla obsahovat jednoduchý zlatý a stříbrný kroužek bez výraznějších ozdob. Dále se může hodit ještě náramek podle vašeho vkusu. Milujete-li perly, pak náramek z drobných perliček, nebo kovový s malými kamínky seřazenými do nějakého vzoru. Dáte-li přednost kamínkům, vybírejte buď neutrální barvy, či takové, jež budete umět zkombinovat s kousky ve svém šatníku. A konečně, pokud jste si, dámy zamilovaly šperky s většími kameny, skvěle vypadají i hladké jednoduché kroužky se vsazeným jedním dominantním kamenem.

S velkými masivními náramky je třeba zacházet opatrně. Nesluší každé ženě. Na některých společenských příležitostech může navíc jejich masivnost působit spíše lacině, i když jsou vyrobeny z ušlechtilého kovu. Proto si pečlivě rozmyslete, zda se k vám takový šperk hodí, zda ho využijete a potřebujete.

4. Náhrdelníky: Perlami nic nezkazíte, na výraznější kousky pozor

Perlový náhrdelník je stálicí, a když ho budete mít ve výbavě, nic tím nezkazíte. Nemělo by ale jít o „obojek“. Dobrý náhrdelník z perel končí lehounce pod úrovní krku a mírně nad dekoltem. Výhodou je, že si můžete vybrat perly tak, aby ladily s barvou vaší kůže od bílých přes růžové až po černé.

S výraznějšími náhrdelníky je třeba pracovat opatrněji. Mívají náročnější design a zdobení zářivějšími kameny. Výborně ovšem doplní koktejlové šaty na party, a proto se vyplatí si jeden kousek pořídit. I tak ale myslete na to, aby nešlo o jednoúčelovou koupi a dal se zkombinovat třeba i s topem a společenskými kalhotami.

5. Prsteny: Nezapomeňte na neotřelý koktejlový model

Většina žen nosí stále na ruce zásnubní či snubní prsten. Není ale důvod spokojit se jenom s ním. Do výbavy malé šperkovnice se hodí pořídit třeba i malý romantický prstýnek s kamínkem, který se hodí i na běžné nošení. Dále by neměl chybět alespoň jeden výraznější koktejlový prsten. Ano, podle jeho názvu správně hádáte, že jde o výrazný prsten, který se hodí na společenské party a skvěle doplní koktejlové šaty. Strhne na sebe pozornost okolí, takže se nemusíte bát třeba velké perly nebo mohutnějšího barevného drahokamu.

6. Hodinky: Dodají důvěryhodnosti

Nejsou naprosto nezbytnou součástí základní kolekce, ale outfitu s kostýmkem dodají eleganci. Vybírejte zlaté či stříbrné, které tvoří nadčasovou eleganci a nepodléhají módním vlnám. Dodají vám profesionalitu, důvěryhodnost. Na obchodní akce, pracovní schůzky s klienty jsou vynikající ozdobou. Stačí mít ke kostýmku třeba dobře sladěné náušnice a hodinky a žena působí příjemně a profesionálně.

7. Sady: Umožňují skvělé kombinace s outfitem

Náušnice, řetízek s přívěskem, náramek, prsten, náhrdelník, to vše se stejným nebo navazujícím motivem. Pokud vyznáváte nějaký styl šperků, který máte pečlivě sladěný s celkovým outfitem, vyplatí se pořídit si celou sadu šperků, i když je to finančně nákladnější. Můžete pak jednotlivé kousky používat podle potřeby. Neberte si je ale všechny najednou, vypadá to příliš okázale, jakoby šlo o to zdůraznit společenský status. Také to působí překombinovaně. Někdy si zkuste vzít třeba náušnice s přívěskem na řetízku, jindy zase náušnice a prsten. Možností máte spoustu.

  1. Koktejlový prsten je dominantní ozdobou. Hodí se na party a žádá si dokonalé sladění s outfitem.
  2. Sada šperků v podobě prstenu, náušnic, náramku a náhrdelníku nabízí široké možnosti kombinací.
  3. Ženě se vyplatí vlastnit i visací tzv. lustrové náušnice. Využije je ke koktejlovým šatům.
  4. S designérsky výrazným náhrdelníkem je třeba zacházet opatrně.
  5. Prstýnek s drobným kamínkem je ve šperkovnici nezbytností.
  6. Mezi výbavu dámských odbod mohou patřit i elegantní hodinky.