Jak zjistit velikost prstenu

Při výběru prstenu je důležité dívat se nejen na materiál a vzhled, ale samozřejmě i na to, aby vám dobře seděl. Jak to poznat?

Nový prsten byste si měli zkoušet při běžné pokojové teplotě a v klidu, abyste měli jistotu, že vaše prsty nebudou nateklé. Ideální velikost je pak ta, kdy má prsten na prstu určitou vůli, ale neprotáčí se. Prsten by měl nositel zvládnout sundat bez větších obtíží, ale pro kohokoliv jiného by to měl být problém. Pokud máte silnější klouby, budete muset pravděpodobně zvolit prsten, který vám bude trochu volnější.

Pokud vybíráte prsten pro někoho jiného (například prsten zásnubní), zkuste si zjistit, kde ho dotyčná/ý bude nosit. Většina lidí má totiž na pravé a na levé ruce rozdílnou velikost prstů.

Pozor na šířku prstenu. Pokud kupujete prsten masivnější (šířka obroučky je větší než 6mm, nebo je vepředu nějaký výrazný kámen), vyberte raději prsten o číslo větší. Široké a masivní prsteny bývají těsnější, než ty úzké, takže by nošení mohlo být nepohodlné.

Jak se velikost prstenu počítá?

V českých klenotnictvích se pod termínem velikost prstenů myslí obvod daného kroužku. Běžná dámská velikost je 52-57mm, u mužů pak 60-63mm. Pokud ale objednáváte prsten ze zahraničí, je vhodné podívat se do převodové tabulky, která je pro každý stát trochu odlišná. U převodů budete potřebovat místo obvodu prstenu jeho průměr.

Jak správně změřit obvod/průměr prstenu?

Zde záleží na tom, zda vybíráte prsten přímo s osobou, která ho má nosit, nebo jde o překvapení. Nejjednodušší varianta je zajít přímo ke šperkaři. Ten vám prst odborně změří, popřípadě ještě může na tzv. měřícím trnu změřit velikost vašeho současného prstenu, který vám sedí. Pokud chcete měření provádět sami, existuje několik variant, jak to provést.

Měřící ocelové prsteny - ty si můžete objednat nebo zapůjčit, jedná se o levné ocelové kroužky s přesně daným obvodem, vyberte z nich ten, který vám bude nejlépe sedět.

Měřící kroužky – jedná se o levnější ekvivalent výše zmíněných ocelových kroužků.

Měřící proužek (multisizer) - papírový nebo plastový proužek s předtištěnou velikostní stupnicí (v milimetrech). Proužek utáhnete kolem prstu tak těsně, jako by šlo o skutečný prsten, a na stupnici odečtete správnou velikost. Pokud máte velké klouby, zkuste si vytvořený kroužek přetáhnout i přes ně. Toto měření není úplně přesné, je proto lepší si velikost proužku nějak zafixovat nebo poznačit a vzniklý kroužek ukázat přímo šperkaři, který si ho přeměří.

Šablona s kroužky – musí být vytištěná v měřítku 1:1. K měření dále potřebujete prsten, o kterém víte, že sedí dobře. Ten pak postupně přikládáte na jednotlivé měřící kroužky. Správná velikost je ta, kdy je vnitřní okraj prstenu přesně lemován vybraným kroužkem.

Posuvné měřítko (šuplera) – v ideálním případě digitální, které měří s větší přesností (setiny milimetru). Měří se vždy vnitřní průměr již existujícího prstenu. Dbejte na to, abyste měřili prsten, který není nijak zdeformovaný, jinak bude výsledek zkreslený. Pokud ale nemáte jinou možnost, změřte průměr v několika směrech a udělejte průměr.

Provázek – pokud nechcete investovat do žádné speciální pomůcky, použijte provázek, který obtočíte kolem prstu a následně změříte. Nicméně pozor, měření se vám nemusí povést úplně přesně a pak riskujete to, že vybraný prsten bude potřeba velikostně upravit.

Obkreslení prstenu – vezměte prsten o správné velikosti a jednoduše ho obkreslete na papír, a to jak z vnější, tak z vnitřní strany. Tuto metodu ale využijte opravdu jen v krajním případě. Při obkreslování se vám může prsten lehce pohnout, můžete zvolit také příliš tenkou nebo tlustou tužku, a to vše vede ke zkreslení výsledku.

Co ale dělat, když si chcete být opravdu jistí, že daná osoba nebude nic tušit? Tuhle otázku budete řešit hlavně v případě žádosti o ruku, která má být překvapením. V tom případě nezbývá, než použít pár triků. Třeba si z legrace zkuste její prstýnek a nenápadně si poznačte, kde vám sedí. Nebo zapojte sestru, kamarádku nebo maminku, aby vaši vyvolenou vzali do klenotnictví pod záminkou rady s výběrem vlastního prstenu.

Pokud se vám i po všech výše uvedených radách nepovede vybrat ten správný kousek, není ještě nic ztraceno. Většinu prstenů lze totiž velikostně upravit, popřípadě vyměnit za vhodnější kousek.