Šperk jako obraz vašeho charakteru

Budete-li si pečlivě všímat žen, které nosí šperky, jistě vám neunikne, že o nich mnohé prozrazují. Stávají se zrcadlem jejich povahy. Na křehké éterické princezně určitě neuvidíte těžký masivní šperk, ale malý romantický klenot laděný do pastelových barev. Takový šperk odráží jejich duši. Totéž platí ale i špercích pro muže. Většinou nenosí mnoho šperků, ale když už se pro nějaký rozhodnou, dokonale vyjadřuje jejich já. Jak se ve vybraných špercích odráží vaše duše? Zkusme se podívat na ženy a muže různých charakterů a vytipovat, jaké šperky jim sedí.

Romantická jemná princezna:

Éterická bytost, která věří ve spravedlivý svět a jeho krásu. V šatníku volí romantické motivy, jemné barvy. Často si nechá vlasy jenom volně vlát, nebo si je splete do copu. Její povahu krásně vystihnou například růžové turmalíny, opály, ale třeba i akvamaríny nebo safíry, milé jsou i malé perličky. Vystihují ji přírodní motivy, tvary srdce. Romantička je jako stvořená pro zdobené kousky šperků, velmi jemně propracované.

Romantický princ:

Romantik je rozevlátý muž, který si klidně dopřeje lehce netradiční šperky. Budou jemné a někomu proto může připadat zženštilý. Klidně si ale vezme na krk stříbrný řetízek se srdíčkem nebo náušnici z bílého zlata ve tvaru mušličky do jednoho ucha- vystihuje to jeho náladu a zamilovanost. Nevadí mu nesouměrnost. Je jemný, pozorný a se stejnou pozorností si volí šperky. Klidně mohou být lehce zdobné a mít nějakou tu kudrlinku, není přece žádný namachrovaný macho, ale rytíř, který okouzluje ženy.

Sebevědomá minimalistická dáma:

Účelovost a jednoduchost je jejím heslem. Poradí si v jakékoli situaci a vždy je za dámu. Vždy zná svoji cenu, nenechá sebou manipulovat. Vyhovuje jí nadčasový styl, kvalitní materiály, přesně dané linie. Přesně takové jsou i její šperky. Nikdy nejsou přeplácané. Dominuje jim jeden dokonale vybroušený kámen, který ovšem může být v celé škále drahokamů od briliantů přes topazy až třeba po tanzanity. Vždy si dokáže vybrat přesně ten kámen, který se pro danou situaci hodí a perfektně ladí s celým outfitem.

Minimalistický džentlmen:

Sebevědomý muž si vybere jednoduchý účelný šperk, třeba zdobené hodinky nebo prsten. Na řetízky, náramky si moc nepotrpí. Vsadí na klasický materiál jako například bílé i žluté zlato, dá přednost jednoduchému ale precizně provedenému prstenu s minimalistickým briliantem, který ale jeho okolí okamžitě napoví, s kým má tu čest. Při výběru šperků nenechá nikoho na pochybách, že on je prostě osobnost.

Konzervativní ctitelka tradic:

Působí velmi rezervovaně, nejspíš ji označíte za staromódní. Sází jenom na prověřené věci, je velice opatrná. Lpí na rodině, vždy je za každých okolností zdvořilá a slušná. V oblékání si vybírá jednoduché a praktické kousky a zůstává vždy věrná svému stylu. Obléká se žensky, do šatů a sukní. Uvidíte na ní výhradně klasické, tradiční klenoty. Dává přednost standardnímu briliantovému brusu jako univerzální nadčasové klasice. Libuje si v sadách šperků, ráda nosí stejné náušnice, prstýnek a přívěsek, někdy i náramek. Její charakter ladí s diamanty, safíry, smaragdy či rubíny, ale i perlami. Nikdy ale nenosí velké extravagantní kameny. Vždy jde jenom o drobnější kousky, ovšem dokonale zasazené. Miluje i žluté zlato nebo platinu. Její lpění na tradicích dokonale vystihují například medailonky s květinovými motivy.

Konzervativní ctitel tradic:

Tradicionalista v mužském podání si velmi váží rodiny a její cti. Ta je mu nadevše. Uctívá své předky, je na ně pyšný. S radostí si na ples vezme sponu do kravaty nebo manžetové knoflíky v retro stylu a nenásilně se tak přiblíží prvorepublikové eleganci. Bude dbát na to, aby šperky ladily s outfitem a nepůsobily dominantně. Nikdy nesáhne po velkém kamenu a stane se mile starosvětským propagátorem vkusu dob minulých. Nemělo by vás proto překvapit, když na jeho saku budou naleštěné manžetové knoflíky po dědečkovi a spona na kravatu ze stejné sady. Lesklé cibule v kapse saka jsou už jenom bonusem navíc. Bude ale vypadat dokonale.

Hypermoderní hipsterka:

Odvážná mladá žena, která žhne pro všechno moderní a nové. Nemá ráda přezdobenost, naopak sází na jednoduché tvary. Miluje moderní věci a trendy. Zajímá se o životní styl, má na věci vlastní názor, o který se ale klidně podělí. Možná působí odtažitě, ale to je jenom tím, že přesně ví, co chce a nepotrpí si na plané řeči. Její duši vystihují jednoduché šperky například geometrických tvarů. Nepotrpí si na barevné kameny, ladí k ní třeba černé onyxy. Z materiálů zlato a stříbro, ale pozor žádné kudrlinky, jenom jednoduché linie.

Hypermoderní hipster:

Muž-hipster si vybere pouze šperk, který ale na první pohled upoutá. Když sako, tak moderního střihu z netradičních materiálů, žádné dědictví po otci nebo dokonce dědečkovi. Uprostřed kravata s lehce extravagantní sponou geometrického tvaru. Určitě ji nepřehlédnete. Líbí se mu soudobé trendy v životním stylu, na eleganci a její jemné odstíny vám kašle, hlavně když je to nekonvenční, pohodlné a šik. Šperk má podle něj mít svůj výraz.

Femme fatale:

Lamačka mužských srdcí miluje pohodlný životní styl, je sebevědomá, jde si za svým. Život si dokáže skutečně užít. Miluje šaty, sukně, rafinované halenky, boty na podpatku, vše co podtrhuje její ženskost. Vybírá si dokonale vypracované šperky s jemnými detaily. Vystihují ji kameny sytých odstínů od purpurové, smaragdové až po rudou a vínovou či černou. S její osobností ladí velké kameny v přívěscích, náhrdelnících nebo na náramcích. Safíry, tanzanity, alexandrity, rubíny, jantary…Její ženský tah na branku podtrhují i mohutné osobité náušnice třeba z bílého či žlutého zlata.

Lamač ženských srdcí:

Naopak spojuje romantiku s účelností. Můžete na něm vidět třeba náušnice s jemným detailem nebo romantický zlatý či stříbrný přívěsek se zajímavým motivem na řetízku. Vyjádřením jeho duše je žena, po které touží a tomu i podřizuje výběr svého šperku. Ženu jím doslova přitáhne jako na udičku.

Extravagantní bohémka:

Je tak trochu nepraktická. Svými názory a zájmy, často směřujícími do uměleckých kruhů, vždy ční z davu, je nepřehlédnutelná. Dokáže překvapovat. Má radost ze života, za věc, o jejíž správnosti je přesvědčená, se dokáže bít do krve. Je skvělá kamarádka, veselá a bezstarostná a to se promítá i do její šperkovnice. Najdete v ní velké barevné kameny v pestrých kombinacích na dlouhých visacích náušnicích. Klidně si vezme prsten, který bude mít kamínky kolem dokola. Jemné kameny pastelových barev jako třeba turmalíny jsou pro ni nudné. Ona přece miluje život ve všech jeho barvách a dává to prostřednictvím šperků jasně najevo. Příjemně se cítí i v trojkombinaci bílého, růžového a žlutého zlata, ze které konzervativcům mohou vstávat vlasy na hlavě. Navzdory tomu si ale nepotrpí na prvoplánovou okázalost. Nemusí mít vždy za každou cenu drahé kameny. Spokojí se i s keramickým šperkem, který bude doplněný roztaveným barevným sklem – jenom když zobrazuje její veselou podstatu.

Extravagantní bohém:

Stejně na tom je i muž bohém. V rozevlátých vlasech a rozhalené košili si na stříbrný řetízek klidně navleče svůj čerstvý pestrobarevný umělecký pokus ze skla. Škatulky pro něj ve špercích neplatí. Chce zkrátka vyjádřit svůj názor, a pokud bude mít pocit, že toho docílí tím, že si na hruď pověsí kus dřeva, klidně to udělá. Když nebude chtít, do pasti drahých kamenů ho nechytnete. Jeho duše totiž lítá v oblacích a klidně se pustí i do návrhu vlastního šperku.