Slitiny do šperků: Jaké kovy se přidávají ke zlatu?

I když na sobě hrdě nosíte nějaký šperk, o kterém prohlašujete, že je ze zlata, stříbra nebo platiny, není to tak docela pravda. Ptáte se proč, jak je to možné? Vězte, že nikdy nejde pouze o čistý kov. Vždy jsou v něm také nějaké příměsi, které nějak upravují jeho vlastnosti. Když tedy říkáte: „Můj prsten je zlatý,“ měli byste spíše říci: „Můj prsten je ze slitiny se zlatem…“

Ovlivňujete především tvrdost

Jak to tedy s těmi slitinami vlastně funguje? Samotné kovy jako zlato či stříbro jsou poměrně měkké. V čistém stavu proto nejsou k výrobě šperků použitelné. Takové šperky by byly velmi měkké a snadno by se poškodily, což samozřejmě určitě nechcete. Právě z těchto důvodů se k nim přidávají další kovy, aby bylo možné ovlivnit jejich vlastnosti. Částečně se vytvářením slitin kovů mění výsledná barva, především tím ale ovlivňuje měkkost či tvrdost výsledné slitiny. Zároveň se také u slitiny zvyšuje otěr.

Změní se vlastnosti

Zlato je na Mohsové stupnici v dolní třetině, což skutečně svědčí o tom, že jde o velmi měkký kov. Kovy jako nikl, ale také palladium, mangan se ocitají někde v půlce stupnice. Tvrdost se nejčastěji zvyšuje přidáváním palladia nebo niklu. Většinou zlaté slitiny tvoří dva a více kovy, tedy zlato a jeden či více dalších kovů. Slitiny se vyrábějí roztavením obou kovů a jejich slitím dohromady. Slitina má jiné fyzikální a chemické vlastnosti než samotný kov jako takový. Především slitina mívá nižší teplotu tání.

Jaké slitiny zlata se vyskytují?

Růžové či červené zlato

Přidáním mědi se získává červené (růžové) zlato. Vzhledem k tomu, že je měď rovněž velice měkkým kovem, je toto řešení někdy problémem – výrobky z červeného zlata nejsou příliš pevné. Zlato má načervenalý nádech. Červené zlato se skládá z 75 % zlata a 25 % mědi, růžové potom z 75 % zlata, 22,25 % mědi a 2,75 % stříbra. Většinou je nejlepší do růžového či červeného zlata osazovat podobně zbarvené kameny nebo kameny neutrální, bílé. U jinak zbarvených kamenů by totiž mohlo dojít k barevnému přebíjení odstínů a celkový dojem ze šperku by nebyl dobrý. Dobře vypadá v tomto zlatě morganit, ale i diamanty. Hitem je třeba růžové zlato s diamanty. Zrzky, ženy s kaštanovými vlasy, ale i blondýny se mohou pyšnit červeným nebo růžovým zlatem.

Univerzální bílé zlato

Bílé zlato značí slitinu zlata s odbarvujícími kovy. Takové slitiny jsou stálé na vzduchu a vysoce lesklé. Právě stříbro, palladium a nikl odbarvují nejintenzivněji. Nikl je ale mnohde zakázán, protože způsobuje alergické reakce. Někdy se do bílého zlata rovněž přidává zinek. Většinou se slitiny bílého zlata používaly v hodinářském průmyslu, ve šperkařství nalezly oblibu spíše až poslední dobou. Také jsou slitiny z bílého zlata využitelné jako náhražka platiny. Povrch bílého zlata se také někdy ovrstvuje rhodiem, díky kterému získává ještě bělejší odstín a zajišťuje ještě větší tvrdost. Vzhledem k tomu, že je bílé zlato neutrální, má ve šperkařství velice široké použití. Nepřebíjí svým odstínem totiž žádnou barvu kamene, a tak můžete do bílého zlata vsadit klidně třeba safír nebo topaz. Lehce růžová pleť, letní a zimní typy – takovým ženám jisté polichotí odstíny bílého zlata.

Žluté zlato tvoří klasiku

Měď či zinek přidaný do zlata a získáváte žluté zlato. Patří mezi naprosto klasiku, která nezklame. Příměsi také u tohoto druhu zlata zajistí, že kov časem nezešedne. Tento žlutý odstín také dokáže podpořit různé odstíny kamenů, a to hlavně zelených a červených, které barevně nijak nepřebíjí. Například rubíny nebo smaragdy jsou ve žlutém zlatě velmi krásné. Většinou si žluté zlato vybírají tradičně zaměřené ženy, které jsou sebejisté a žlutý lesk nepřebije jejich kouzlo, osobnost. Velmi dobře žluté zlato ladí se zlatavou pletí či pletí světlejších odstínů. Hodí se také pro podzimní a jarní typy.

Další zajímavé odstíny zlata

 • Pokud do zlata přidáte stříbro, případně kadmium, získáváte zelené zlato. Výsledný odstín je potom dán poměrem stříbra, který jste do slitiny přidali.
 • Zlato s ocelí potom přináší modré zlato.
 • Zlato a měď, tzv. tumbagu je přitom tvrdší než většina ostatních zlatých slitin a přísluší jí matně bronzový lesk.
 • Zlato a hliník 18:6 je purpurovým zlatem.
 • Fialové zlato tvoří 80 % zlata a zbytek další kovy jako palladium či hliník.
 • Zlato v kombinaci s holmiem tvoří tmavě šedé zlato.

Odstín předurčuje nádech šperku

Nejznámější barvou zlata je samozřejmě již zmiňovaná žlutá, jiná barva ale není chybou. Jak bylo uvedeno ve výčtu slitin výše, výslednou barvu ovlivňuje přidaný kov. Takže zlato s odstínem do modra, zelena atd. je slitinou zlata s dalšími kovy, což rozhodně není na závadu šperku. Vhodné slitiny se dají naopak velice dobře využít ve šperkařství, Použijete přesně ten odstín zlata, který bude ladit s vaším barevným konceptem šperku. Tedy máte-li zájem o lehce modravý nádech šperku, pak sáhněte po modrém zlatu, tedy zlatu s ocelí. Pro zelenavý nádech bude výchozím materiálem zelené zlato čili zlato s kadmiem či

stříbrem.

Tříbarevné snubní prsteny

Pro určitý styl šperků je vhodné určité zlato. Například diamanty se nejčastěji zasazují do bílého zlata. V případě snubních prstenů se používají klidně i kombinace různých druhů zlata, takže můžete mít třeba tříbarevný prsten z bílého, žlutého a červeného (růžového) zlata. Vypadá to velice efektně. A také neobvyklá barva zlata znamená v případě šperku i jeho mnohem vyšší cenu. Ať už si vyberete barvu zlata, jakou chcete, barva je sice krásná a zajímavá, ale nikdy není určujícím kritériem kvality šperku.

Osmnáct karátů je jenom pro náročné

Vždy je nejdůležitější ryzost šperku. Platí pravidlo, že zlatý šperk musí mít minimální ryzost 9 karátů. V tomto případě má v sobě minimálně třetinu zlata – 37,5 % zlata. 14ti karátové zlato už má celých 58,5 %, 18ti karátové zlato dokonce 75 %. Nejklasičtějším a nejprodávanějším zlatem je čtrnáctikarátové. Naproti tomu osmnáctikarátové je určeno pro velmi náročné lidi. Jeho velkou výhodou je skutečnost, že je mimořádně odolné. Vydrží bez poškození a změn mnoho desetiletí. Podle karátů se také liší odstíny zlata i v rámci jedné barevné kategorie, tedy v rámci bílého, dále v rámci žlutého a také v rámci červeného zlata. Třeba čtrnáctikarátové růžové zlato bude červenější, než růžové zlato s ryzostí 18 karátů. Proč? Je to naprosto logické. Ve čtrnáctikarátovém zlatě je mnohem více mědi a méně zlata než v osmnáctikarátové variantě téhož.

 1. Bílé zlato jako univerzální materiál nepřebije žádnou barvu kamene. S vsazeným ametystem tvoří krásnou kombinaci.
 2. Růžové zlato je jemné, hravé a velmi romantické.
 3. Nákladný přívěsek s kamenem vsazeným do žlutého zlata se hodí pro klasickou sebevědomou ženu.
 4. Bílé zlato v kombinaci s diamantem působí dokonale, i když možná trochu chladně.
 5. Snubní prsteny z kombinace růžového a bílého zlata vypadají jedinečně. Tento trend je velmi in.
 6. Žluté zlato a prsteny z něj znamenají nadčasovou stálici v ženské šperkovnici.
 7. Rozsáhlejší objekty ze žlutého zlata působí velice výrazně. Každý takový třpyt neustojí.