Poradce pro muže: Jak vybrat šperk pro ženu – 1. díl

Muži jsou často naprosto bezradní, když mají vybrat pro ženu šperk. Blíží se termín výročí vašeho sňatku nebo seznámení s vaší partnerkou či manželkou? S úlekem jste si při letmém pohledu do kalendáře uvědomili, že vaše drahá polovička slaví za pár dní narozeniny? Pokud marně přemýšlíte, jakým dárkem ji překvapit, sáhněte po špercích. Už vás to také napadlo? Ano? Nejspíš si teď lámete hlavu, co vybrat.

Jak podtrhnout ženskou krásu

Možná se ptáte, zda je šperk vůbec tím pravým dárkem. Pokud pochybujete, rozhodně vás přesvědčíme o tom, že ano. Naprostá většina žen, snad s výjimkou těch, které jsou zaměřeny velmi alternativně a jakékoli parádění považují za zbytečný luxus (takových je ale velice málo) jistě ocení vaši snahu potěšit je dokonale vypracovaným šperkem té nejvyšší kvality. Vždyť touha zkrášlovat se je jejich přirozenou vlastností. Darovaným šperkem mohou podtrhnout svoji krásu.

Dárek potěšil už v pravěku

Nejstarší artefakty, které zdobily dámská těla, pocházejí už z doby před 100 tisíci lety. Už v pravěku a starověku si lidé osvojili schopnost zpracovávat drahé kovy. Od těch dob už ale lidská zručnost i technologie zpracování kovů značně pokročily. Výsledkem jsou dokonale zpracované šperky, které v sobě spojují lesklou krásu kvalitního kovu a špičkovou technologii jeho zpracování, která zaručuje dlouhou životnost. Vše navíc podtrhuje moderní šperkařský design. A je pravda, že už v dávných dobách muži pochopili, že si srdce partnerky mohou získat právě vhodně darovaným šperkem. Už v dobách, kdy se teprve učili pracovat s drahými kovy, si jistě lámali hlavu nad tím, jaký šperk vybrat, aby se partnerce zavděčili. Neměli to jednoduché. Jak tedy vybírat?

Málokterý muž má vytříbený vkus

Samozřejmě můžete vybírat podle vlastního vkusu, ale má to jeden háček. To, co se třeba líbí vám, se nemusí líbit vaší partnerce. Nikde není psáno, že máte s vaší partnerkou stejný vkus. Takže na výběr podle vlastního vkusu veliký pozor. Pokud máte vytříbený vkus, víte, co se k čemu hodí, už jste několikrát kombinovali šperky s oblečením, máte nějaké ty koupě šperků za sebou, potom se klidně a směle můžete pustit do kupování šperků podle svého vkusu. Je vysoký předpoklad, že máte dostatek znalostí a zkušeností, abyste to se ctí zvládli. Takových mužů ale při vší úctě k silnějšímu pohlaví mnoho není.

Kreativci to zvládnou i bez návodu

Většině mužů jsou vlastní jiné věci, než vybírat šperky. Snad s výjimkou mužů, kteří pracují v kreativních profesích a mají vztah k výtvarnu a dokážou kombinovat různé věci, ti zpravidla dokážou šperk vybrat. Jde ale o specifickou skupinu mužů, jež si ví rady i bez návodu. Například módní návrháři, výtvarníci. Proto kreativce vynecháme, ti to zvládnou sami a s naprostým klidem si mohou dovolit i nějakou extravaganci, protože znají míru. Budeme radit mužům, kteří to potřebují.

Podrobně pozorujte dámu svého srdce

Jaká je tedy první a základní rada? Řiďte se jejím vkusem. Velice podrobně ji pozorujte. Sledujte, jaké šperky nosí, tady najdete odpověď na otázku, co by se jí líbilo. Věnujte pozornost šperkům, které na ní uvidíte v průběhu delšího časového období a při různých příležitostech. Formálních i méně formálních, v práci, ve volném čase, na obchodním jednání, na romantické schůzce, v divadle, na koncertě, jen tak ve všední den. Jsou to šperky z bílého či žlutého zlata nebo bižuterie? Decentní šperky bez kamene nebo s jedním kamenem případně odvážnější kousky s mnoha kameny, které na krásné ženě zaručeně upoutají? Pokud převažují šperky prvního typu, decentní, můžete sáhnout po drobnějším šperku třeba v podobě přívěsku, náušniček či prstýnku, vše v decentním stylu, abyste přesně respektovali její zaměření. Když se ale často pyšní výraznými šperky, klidně sáhněte při výběru k masivnějším kouskům s velkými kameny, neprohloupíte. I takto vystihnete její styl.

U sportovkyň pozor na obsah niklu

Ženy sportovního typu zpravidla dávají přednost jednoduchým šperkům, které jsou jemné a bez výraznějšího a komplikovanějšího zdobení a tvarování. Takové si mohou vzít i na sport a nemusí se obávat, že by se o ně třeba při běhu poranily. Na druhou stranu by to měly být opravdu kvalitní šperky, které by neměly způsobovat kožní alergie ani v případě, že se jejich nositelka zpotí. Pozor proto na obsah niklu ve slitinách s drahými kovy. Pro sportovkyni je lepší investovat do šperku, kde nikl nebude a riziko se tak zcela eliminuje.

Romantička chce jemnost, elegantní módedáma výrazný kousek

Romantičce, která nechce být za každou cenu středem pozornosti a nosí spíše drobné a nenápadné šperky, uděláte radost třeba jemnými náušničkami nebo jednoduchým a jemným prstýnkem. Další specifickou kategorií jsou naopak elegantní a výrazné ženy, které se nebojí své šperky stavět na odiv, pyšnit se jimi. Někdy to u nich vypadá, že si berou šaty jenom jako doplněk ke šperkům, kterými se chtějí pochlubit. Tady se, pánové, nemusíte bát sáhnout po špercích s výraznými velkými kameny, mohutným zdobením, a to jak u náhrdelníků, tak i náušnic, náramků nebo prstenů. Takovou ženu velmi potěší výrazný šperk, který bude okatě hlásit okolí: Mám něco nového, čím se chci pochlubit.

Je žluté zlato jenom pro starší ženy?

Říká se, že mladším ženám bude lépe slušet stříbro a bílé zlato, starším žluté zlato, růžové oběma kategoriím - toto ale rozhodně nemusí platit stoprocentně u všech žen. Jsou mladé dívky, kterým šperk ze žlutého zlata dokonale padne a starší ženy, kterým stříbro a bílé zlato propůjčí příjemnou eleganci. O tom, jakým typům žen se hodí, jaké šperky si povíme v příštích dílech zaměřených na jednotlivé typy žen rozčleněných podle ročních období. Hraje tam roli barva pleti, vlasů, očí, celkové vzezření. To je přesně ten důvod, proč ten samý šperk vypadá na jedné ženě naprosto dokonale a na jiné hrozně. Bohužel je to tak. To, co si může dovolit jedna žena a bude sršet elegancí, jiná třeba mít vůbec nemůže, nebo to na ní bude vypadat fádně a nudně.

Klíčem k výběru je žena jako taková

Zkrátka a dobře základním klíčem k úspěchu při výběru šperku pro ženu je právě žena jako taková. Muž by ji měl znát, rozlousknout její povahu, záliby, vědět, co se jí líbí, být při výběru šperku pozorný. Proto se snažte proniknout do ženina vkusu, sledovat jak chodí oblékaná, jaké používá módní doplňky. Tam najdete odpověď na svoji otázku, jaký šperk vybrat. Snem téměř každého muže je, aby jeho partnerka byla krásná, aby se stala éterickou vílou, se kterou se bude moci chlubit před svými kolegy a kamarády. Není ale divu, že mnozí muži při výběru dárku pro něžné pohlaví tápou. Mohou se ale poradit. Výběr šperků je důležitým úkolem. Jde o to vcítit se do vkusu partnerky a vybrat kousek, který jí bude opravdu slušet a podtrhovat její osobnost.

  1. Pro romantičku se hodí jemnější, decentnější šperky, třeba jako prstýnek s kamínkem.
  2. Výrazná osobnost si žádá svébytný prsten, klidně i s obrovským, nezvyklým motivem.
  3. Kráska, která se šperky ráda pochlubí, snese i mohutné visací náušnice.
  4. Spíše jemnější dívka bude vypadat nádherně s drobnějšími náušnicemi připomínajícími mušličky.
  5. Extravagance v podobě prstenu bude vypadat dobře jedině na rukou stejně extravagantní ženy.
  6. Výrazná žena se umí svými šperky opravdu pyšnit.
  7. Potěší i sada decentnějších šperků.