Jaký materiál šperků zvolit

Lidé se šperky zdobili odnepaměti. Zatímco primitivní národy používaly a dodnes používají především přírodní materiály, jako je například dřevo, semena rostlin, schránky měkkýšů nebo kosti a zuby zvířat, tak vyspělejší civilizace se díky těžbě a pokročilým technologiím zpracování kovů přeorientovaly právě na šperky z drahých kovů. V současné době se na výrobu šperků používá nejčastěji stříbro, zlato, platina a rhodium.

Stříbro

Patří k měkčím materiálům a s výrobky z ryzího stříbra je třeba zacházet opatrně, aby se nezdeformovaly. Z tohoto důvodu se pro výrobu šperků využívá ne čisté, ale tzv. sterlingové stříbro, které obsahuje 92,5 % ryzího stříbra a 7,5 % příměsi (nejčastěji měď). Na špercích ze strelingového stříbra najdete proto punc 925/1000. Nevýhodou stříbrných šperků je jejich oxidace, která způsobuje zčernání povrchu. Tomuto problému se ale můžete vyhnout skladováním na vhodném místě, pravidelným čištěním, popřípadě povrchovou úpravou – rhodiovaním.

Rhodiovaní je proces galvanického nanesení tenké vrstvy rhodia na vybraný šperk. Rhodium je hypoalergenní, má antioxidační vlastnosti, zabraňuje černání stříbra a dodává mu i větší odolnost. Pokud je šperk potažený pouze tenkou vrstvou, je nutné ji po několika letech nechat obnovit.

Díky své příznivé ceně jsou stříbrné šperky vhodné pro dámy, které nechtějí mít doma pouze jeden či dva oblíbené kousky, ale rády volí typ šperku podle aktuálního outfitu. Drobné stříbrné šperky si totiž můžete klidně vzít i k neformálnímu oblečení. Na společenské události pak můžete zvolit něco výraznějšího, například kombinaci stříbra a drahých kamenů, zirkonů nebo Swarovski elements.

Zlato

Zlato je pro svou barvu, lesk, snadnou zpracovatelnost a odolnost vůči vnějším vlivům nejoblíbenějším šperkařským materiálem. Podobně jako stříbro je ale i ryzí zlato poměrně měkké, a proto se šperky vyrábějí ze slitiny zlata a jiných kovů (stříbro, měď, nikl, platina). Poměr zlata a příměsí poznáte snadno podle toho, kolik karátů výrobek má. Ryzí zlato je 24 karátové, na šperky se nejčastěji používá zlato 14 nebo 18 karátové, označované puncem 585/1000 nebo 750/1000. Minimální obsah zlata ve špercích musí být 33 % (333/1000; 8 karátové zlato).

Barevné varianty zlata

  • žluté zlato - získává se kombinací zlata, stříbra a mědi, může obsahovat i stopové množství zinku, který zvyšuje tvrdost kovu
  • červené zlato – obsahuje 75% zlata a 25% mědi
  • bílé zlato – specifického zabarvení se dosahuje přidáním paladia nebo niklu. Nikl je ale alergen, proto se od jeho používání ustupuje. U mnoha šperků z bílého zlata se jejich povrch na závěr ošetřuje rhodiováním.

Zlaté šperky vnímáme většinou jako něco hodnotného, kvalitního, co neztrácí svou cenu ani po několika desetiletích. Proto je zlato nejoblíbenějším materiálem například na snubní prsteny nebo na šperky, které mají být dárkem, ať už k narození dítěte, ke kulatinám nebo k jiné významné příležitosti.