Jaké šperky si vybrat na ples?

Ples patří mezi vrchol společenské sezóny. Dámy touží blýsknout se na plese tou nejlepší róbou, kterou mají ve svém šatníku. Pokud dospějí k názoru, že nemají ve skříni dostatečně reprezentativní šaty, neváhají si je s předstihem půjčit. Ovšem výsledný dojem, zda se dotyčná stane královnou plesu, nebo nikoli, nedělají jenom šaty, ale především jejich kombinace se šperky. Ples je totiž příležitostí ozdobit se nákladnějším šperkem. Jaký si zvolit?

V případě šperků na ples mnohem více než kdy jindy platí, že méně je více. Vytáhnete-li, dámy, polovinu šperkovnice a ověsíte se jí bez rozmyslu, budete působit směšně. Skutečné královny plesů, které nepostrádají náročný vkus, si z vás budou dělat legraci. Budete působit lacině a nebojme se to říci – jako od kolotoče či od střelnice. Proto s výběrem šperků na ples buďte velmi opatrní. Velmi často úplně stačí jediný výraznější šperk, který ovšem musí dokonale doplnit vaši luxusní plesovou róbu. Potom budete naopak budit obdivné pohledy dam, které nemají tak dobrý vkus, jako vy. A to se vám určitě bude líbit.

V hlavní roli výrazné lustrové náušnice

Jestliže si chcete vyčesat vlasy do vysokého účesu, například do komplikovaného drdolu s různě formovanými prameny, a budete mít holý krk, rozhodně doporučujeme výrazné náušnice, které budou ladit s vašimi šaty. Dominantní náušnice, například nákladnější lustrové s kameny si vyberte i v případě, že zvolíte šaty s vysokým výstřihem, tedy upnuté více ke krku. Jde to i k šatům, které jsou vpředu upnuté ke krku a výstřih mají naopak na zádech. Když si ale vlasy vyčešete a ozdobíte je například čelenkou, už je třeba zvolit menší jednoduché a jemné náušnice. Protože výrazné náušnice by zcela přebily dojem z tiáry ve vlasech.

Větší dekolt chce výrazný náhrdelník

Jestliže má ale vaše plesová róba větší dekolt a vy chcete zdůraznit své mohutné a krásně tvarované poprsí, potom si vyberte výrazný náhrdelník. Docílíte tak dvojího efektu. Muži budou obdivovat krásu šperku i vašich ňader. Nepochybujte o tom, že první pohled přítomných mužů nepůjde do očí, ale na váš dekolt. Berte to ale jako lichotku vaší kráse i vašemu vkusu, s jakým si dokážete šperk vybrat. Véčkové výstřihy šaty dobře ladí s perlami nebo korály. Ke korzetům a šatům bez ramínek dobře vypadají užší náhrdelníky, jež zdánlivě protáhnou krk.

Nikdy nepřebijte dojem z šatů

Volbu šperků přizpůsobte šatům i v dalších aspektech. Jestliže jste vsadila na šaty z třpytivé látky, třeba zlaté či stříbrné nebo s třpytkami zakomponovanými do látky či jsou šaty výrazné nebo kombinují dvě barvy, buďte ve výběru šperků decentnější. Postačí třeba jednoduché visací náušnice. Ani případný náhrdelník by svým leskem a okázalostí neměl přehlušit vaši róbu. Můžete si k šatům vzít také náramek. Musí ale ladit s náušnicemi a být spíše méně nápadný. Berete-li si výrazný náhrdelník, náramek se příliš nehodí, odpoutával by pozornost od náhrdelníku. Dobře budou vypadat i náušnice a náhrdelník ve stejném stylu, budete-li mít vyčesané vlasy – i tady se ale musí vše pečlivě doplňovat s šaty.

Berte ohled na význam plesu

Vždy se také řiďte významem plesu. Jdete-li na malém městě či větší vesnici na místní ples dobrovolných hasičů, je dobré vypadat pěkně, ale nemusíte volit nákladné šperky ani oslnivou róbu, naopak byste mohla být příliš nápadná. Jestliže ale míříte na reprezentativní ples nějaké organizace, který se třeba koná i ve významných a reprezentativních historických prostorách, pak musíte vybírat šperky i s ohledem na důležitost této události. Neměla by to tedy být žádná bižuterie, ale naopak třeba perlový náhrdelník, zlatý náramek, diamantové náušnice, nebo náušnice s jinými drahokamy.

  • Dokonalé sladění náušnic s šaty z vás udělá královnu plesu.
  • Náušnice a náhrdelní ve stejném stylu tvoří dokonalou kombinaci.
  • Někdy se můžete ozdobit i tiárou ve vlasech.
  • Významné plesy si žádají pravé perly.