Jak správně vyčistit šperk

„Čokoládu sníte, květiny uvadnou, ale šperky budete mít už napořád.“
Lori Wear

Pohled do šperkovnice plné nádherných a jedinečných kousků je něco, co zvedne náladu snad každé ženě. Spokojit se však s pouhým pohledem by bylo málo. Šperky jsou totiž přesně ta pomyslná třešnička na dortu, která dokáže zdánlivě obyčejný outfit povýšit na nezapomenutelný kousek. Ale aby byly stále tak bezchybné, oslňující a poutající pozornost, je třeba se o ně pečlivě starat. Dbát na správné uložení, ale také na jejich čištění. Po čase totiž každý šperk získává jistou patinu. Pokud to není úmyslem (jako například u různých historických kousků nebo etnických šperků), zašlý a ošoupaný šperk vám příliš krásy nepřidá. Co tedy dělat, aby byl opět jako nový?

Zlaté šperky

Zlato je kov, který příliš nepodléhá vnějším vlivům. Šperky z tohoto materiálu stačí většinou jen vyleštit hadříkem z mikrovlákna, nebo velmi šetrně měkkým bavlněným hadříkem. Pokud byste přece jen chtěli pro vaše zlaté „miláčky“ udělat něco navíc, povařte je chvíli v mýdlové nebo jarové vodě. Po této lázni se budou opět blýskat jako nové. Pokud máte zlaté šperky, které mají na sobě drahé kameny, nebo jsou složitě tvarované, je lepší nechat si je vyčistit u odborníka. Tam se většinou setkáte s čištěním ultrazvukem, díky kterému zmizí špína i z těch nejhůře dostupných míst. Ke zlatníkovi zajděte i tehdy, pokud máte šperky z bílého zlata. Ty jsou totiž potahované ochrannou vrstvou rhodia, která se časem může poničit a je potřeba ji odborně obnovit.

Podobnou péči můžete věnovat i šperkům z platiny.

Stříbrné šperky

Černání stříbra je proces, který zná snad každý. Jeho příčinou je oxidace povrchové vrstvy šperku. Jakmile si tedy všimnete, že váš oblíbený kousek ze stříbra ztrácí lesk, můžete černání předejít už jen tím, že použijete hadřík namočený do mýdlové vody a jemně budete otírat povrch, dokud se opět nebude lesknout.

Většinou ale přijde na čištění „rodinného stříbra“ řada až tehdy, když je opravdu matné a černé. V tom případě máte několik možností. Chcete-li zkusit zachránit svůj šperk doma, kupte si v drogérii speciální roztok na čištění stříbra. Pokud chcete zkusit něco ekologičtějšího, udělejte si roztok z octa a jedlé sody a do něj šperk na několik minut namočte. Dalším oblíbeným trikem je použití zubní pasty s obsahem fluoru. Tu naneste, nechte chvíli působit a poté jemně vyčistěte zubním kartáčkem.

Pokud se bojíte, že si šperk zničíte, nebo je opravdu hodně zašlý, raději ho opět svěřte odborníkovi.

Šperky z nerez oceli

Tyto šperky jsou téměř nezničitelné a péče o ně je velmi jednoduchá. Stačí je čas od času omýt a řádně vyleštit. Šperky s drahými kameny

O tyto kousky je třeba se starat opravdu pečlivě. Nesnažte se je čistit v vodní lázni, nebo jakkoliv déle namáčet, mohlo by dojít k uvolnění kamenů. Výjimku tvoří šperky s diamanty, které můžete vyčistit jemným kartáčkem namočeným v mýdlové vodě, opláchnout a vyleštit. Pro zářivý lesk je na závěr můžeme otřít hadříkem namočeným v alkoholu.

Šperky s perlami

Perly jsou přírodního původu a škodí jim sucho, horko a příliš prašné prostředí. Po každém nošení byste měli perly jemně otřít hadříkem. Pokud je delší dobu nenosíte, budete asi na jejich vyčištění a obnovení lesku potřebovat speciální čistící prostředek. Pokud ale nejsou příliš zašlé, můžete vyzkoušet malý trik - perly omyjte ve vodě se šamponem, opatrně vysušte a pak přetřete malým množstvím čistého přírodního oleje.

Bižuterie

O bižuterii se říká, že jde o spotřební zboží. Ale i když jde většinou o levnější kousky, často si k nim člověk vytvoří citovou vazbu a je nerad, když se s nimi musí rozloučit. Proto je dobré věnovat jistou péči i jim, aspoň občas je přetřít hadříkem a snažit se chovat se k nim stejně šetrně, jako ke kouskům z dražších materiálů.