Rádce pro muže: Jak vybrat šperk pro ženu?

Narozeninová oslava je v plném proudu a přichází čas na předávání dárků. Se zatajeným dechem předáváte své partnerce nebo manželce krabičku s pečlivě vybraným šperkem. Jakmile ji otevře, hned podle jejího výrazu v tváři a lesku v očích poznáte, jestli jste se trefili, nebo ne. Vybírat šperk pro ženu je náročné…

Muži při výběru šperků často tápou. Chtějí udělat ženě radost, ale nejsou si jistí, který klenot pro ni bude ten nejvhodnější. Jak vybrat ten nejvhodnější kousek? Provedeme vás úskalím výběru šperků.

Poznejte styl ženy

Když vybíráte šperk pro ženu, měli byste ji alespoň trochu znát. Proto si podrobně všímejte, jaké šperky žena nosí, zda výrazné a originální, nebo naopak jemné a decentní. Pozorujte i jak se obléká. Jde-li o ženu, která se obléká elegantně, ale přísně klasicky a konzervativně, výrazným experimentálním šperkem ji jistě uvedete do rozpaků. Úspěch ale můžete sklidit s perlami nebo decentními a jednoduchými motivy z bílého zlata. Naopak mladou dívku, která miluje extravagantní barevné oblečení, určitě nenadchne bílé zlato ani perly. Výrazným nekonvenčním šperkem z netradičního materiálu jí ale uděláte radost. Když ženu neznáte a nevíte, co nejraději nosí, pomůže i náhodné zastavení u výlohy. Rozpovídá se a sama vám napoví, co se jí líbí. Někdy je možné požádat o radu třeba společné známé, příbuzné, kteří ji znají lépe než vy.

Povaha hodně ukáže

Podrobnější seznámení se ženou by vám mělo napovědět i leccos o její povaze. Elegantní extrovertka, která je otevřená vůči světu, bude ráda stavět své šperky na odiv a ocení i výraznější kreaci s mohutným kamenem nebo výrazným zdobením. Dekadentní introvertka zase dá přednost jemnějším šperkům, které ladí s osobností, ale nejsou na první pohled ničím nápadné. Sportovnější typy žen také ocení jemnější, jednodušší šperky bez výraznějších ozdob, zatímco náročné společenské krásky si vychutnají mohutné šperky, které na první pohled praští do očí.

Mládí chce kreativitu

Roli hraje i věk. Pro mladší ženy se více hodí bílé zlato a stříbro, starší naopak ocení spíše žluté zlato. U mladších si můžeme dovolit také kreativnější přístup, vybírat hravější šperky s náznakem experimentu. U starších žen je lepší držet se konvencí, volit konzervativnější, decentnější kousky.

Všímejte si barvy vlasů a pleti

Uvědomte si také, jakou má žena barvu vlasů, pleti a očí. Rozeznáváme jarní, letní, podzimní a zimní typy.

Jarní typ

Pro jemné přírodní blondýnky s velmi světlou či lehce nazlátlou pletí, modrýma či šedozelenýma očima se hodí spíše jemné, křehké a lehké šperky. Z barev k jejich pleti a vlasům dobře ladí například pastelově růžová, meruňková. Z výraznějších barev může dobře vypadat například tyrkysová, ale i fialová nebo žlutá.

Letní typ

Odlišný přístup si ale žádají blondýnky či hnědovlásky s narůžovělou nebo olivovou pletí, modrýma nebo tmavohnědýma očima. Velmi jemné odstíny kamenů na jejich pleti budou vypadat nezajímavě a fádně. Sáhnete-li ale třeba po sytě růžové, nebo výrazné světle modré, neuděláte chybu. Vhodnější jsou pro tyto typy pleti také šperky s matným povrchem.

Podzimní typ

Ženy s tmavě blond vlasy, hnědovlásky nebo zrzky s hnědýma nebo zelenýma očima, které mívají pleť často do béžova a mnohdy jsou pihaté, unesou i výraznější šperky tmavých barev, třeba modré či hnědé. Není třeba se u nich bát ani mohutnějších zlatých šperků.

Zimní typ

Na tmavovláskách s porcelánovou pletí, tmavýma očima a temně hnědými nebo černými vlasy vyniknou syté barvy, například zelená, modrá, ale i oranžová. Slušet jim budou i perly a brilianty. Žluté zlato k nim ale neladí, vždy je třeba volit bílé zlato. Lesk je zdobí, nemusíte se tedy obávat ani výrazně lesklých kousků.

Set se hodí pro významné příležitosti

Důležité je také, pro jakou příležitost šperk vybíráte. K svátku se hodí jeden spíše jednodušší, drobnější a méně nákladný šperk, třeba přívěsek, náramek, prstýnek. Pokud dáte přítelkyni k svátku nákladný náhrdelník, nejspíš ji tím uvedete do rozpaků. Narozeniny už si žádají něco lehce náročnějšího, například kombinaci náušnic a přívěsku. Sety šperků obsahující třeba náušnice, náhrdelník, přívěsek, náramek a prsten už se hodí vysloveně pro zvláštní příležitosti, třeba výročí svatby, výročí seznámení nebo kulaté narozeniny.