Když budete vybírat šperk jako dar, důležitá je i jeho cena. Musíte si přiznat, že je to tak. Málokdo má takové finanční rezervy, aby si mohl dovolit koupit šperk bez ohledu na jeho cenu. Jak při výběru šperku postupovat, pokud máte omezený rozpočet?

Výběr vypovídá i o dárci

Určitě nechceme říci, že byste měli kupovat ten nejlevnější šperk, který v nabídce najdete. Nebo koupit nějakou levnou bižuterii, která mnoho nevydrží a nenadělá ani mnoho parády. Takový postup rozhodně není řešením. Uvědomte si, že i samotný výběr dárku, tedy šperku, mnoho řekne o vás samotných. Koupíte-li bižuterii, ze které bude na první pohled čišet, že jde o skutečně levný kousek, rozhodně to nesvědčí ve váš prospěch. Obdarovaná či obdarovaný si může pomyslet, že jste prostě koupili to nejlevnější, na co jste narazili. „To jemu/ jí nestojím ani za to, aby mi koupil něco hodnotnějšího?“ zeptá se sám sebe a odpoví si: Bohužel ano. Vznikne dojem, že jste dárek prostě odbyli. Darovali jste něco jenom proto, aby se neřeklo. A to je samozřejmě špatná vizitka. Dáváte tím obdarovanému či obdarované najevo, že vám na její osobě nijak zvlášť nezáleží. Prostě do ní nechcete investovat více peněz, než naprosto nezbytné minimum.

Bižuterii jedině kvalitní

Rozhodně nechceme odsuzovat nákup bižuterie. Samozřejmě i mezi bižuterií najdete řadu opravdu hezkých kousků, které potěší. Mohou být kreativně a nápaditě zpracovány, mít invenci, být nekonvenční. Pokud byste se ale pro nákup bižuterie rozhodli, vždy vybírejte bižuterii kvalitní. Sáhněte po dobrých materiálech, precizním zpracování. Vzhledem k nižší ceně bižuterie také mějte na mysli, že se hodí spíše jako drobná pozornost pro radost třeba k svátku. K významnějším příležitostem jako je například výročí svatby, kulaté narozeniny, rozhodně po bižuterii nesahejte. Takové příležitosti si přímo říkají o klenot odpovídající dané události. Představte si následující situaci. Manžel s manželkou slaví čtvrtstoletí společného života, tedy 25. výročí svatby. Své ženě dá levný bižuterní řetízek s přívěskem. Cítíte ten nepoměr mezi významností okamžiku a darem? Určitě ano.

Dárkem dáváte najevo úctu

Pětadvacáté výročí sňatku si žádá nákladnější šperk. Jinak se dá výběr přeložit také způsobem: No něco jsem ti dal, abys neřekla, že si tě nevážím, ale na víc si tě necením, to musí stačit. Žena jistě poděkuje, ale ve skrytu duše si možná něco podobného pomyslí. Mějte na paměti, že kvalitou daru dáváte obdarovanému najevo i úctu, kterou k němu chováte. Nechceme tím samozřejmě říci, že musíte koupit ten nejdražší šperk z pravého kovu s diamanty nebo jinými drahokamy. To je také přehnané. Dá se ale s trochou nadsázky říci, že cena šperku by měla odpovídat významnosti okamžiku, k němuž je dárek určen. Tedy k méně významným příležitostem jako je třeba svátek stačí levnější klenot, naopak ke kulatým výročím, kulatým narozeninám, zásnubám, svatbě, promoci byste neměli váhat sáhnout trochu hlouběji do kapsy. Ke zmiňovanému čtvrtstoletému výročí je ideálním dárkem pro ženu třeba zlatý řetízek s náušnicemi.

Uvědomte si, k jaké příležitosti je dar určen

Jakými pravidly se tedy při výběru šperku podle ceny řídit? Především si ještě předtím, než začnete vybírat, uvědomte, k jaké příležitosti bude dárek určen. Například k svátku se hodí spíše menší, drobnější, levnější šperk třeba v podobě přívěsku. Narozeniny už si žádají o něco větší investici, pokud ale nejde o kulaté narozeniny, ani tady byste výběr neměli přehánět. Pokud dáte k nekulatým narozeninám něco hodně nákladného, můžete tím obdarovaného naopak přivést do rozpaků. Nabízí se také otázka: Co mu dáte příště, až půjde o kulaté narozeniny? Najdete vůbec ještě něco cennějšího? Proto buďte ve výběru uměření vzhledem k příležitosti, k níž dar věnujete.

Se zlatem kupujete trvalou hodnotu

Nyní už víte, k jaké příležitosti šperk jako dar bude a co se k významu okamžiku hodí. Měli byste si také stanovit jasné hranice, kolik peněz chcete do šperku investovat. To vyplývá z výše uvedeného. Zatímco v případě svátku, nekulatých narozenin je možné stanovit hranici níže, významnější příležitosti si žádají vyšší investici. Obzvláštní pozornost je třeba věnovat kulatým narozeninám a výročím, svatbám, promocím. Nejnákladnější jsou diamantové šperky nebo šperky s velkými a zvláště cennými drahými kameny. S jejich pomocí vyjádříte obdarované osobě vysokou úctu, zároveň jde i o investici do budoucna. Šperk patří mezi trvalé hodnoty. Stejně tak se hodí zlaté šperky, právě diamanty a drahé kameny bývají obvykle vsazovány do zlata, ať už bílého, růžového či žlutého. Jsou sice nákladnější, ale zase kupujete kvalitu.

S nižším rozpočtem je ideální stříbro

Stříbrné šperky jsou levnější než zlaté, vypadají skvěle a hodí se i pro každodenní nošení. Proto třeba k svátku nebo nekulatým narozeninám je lepší zvolit drobný stříbrný šperk než bižuterii, rozhodně to vypadá lépe. Stříbro je hodně univerzálním kovem za přijatelnou cenu. Hodí se i jako menší dárek, propracovanější stříbrné šperky kombinované třeba s drahými kameny ale obstojí i na slavnostních příležitostech. Proto pokud máte nižší rozpočet a nevybíráte vysloveně pro top příležitost, sázkou na stříbro rozhodně nikdy nic nezkazíte. Potřebujete-li cenově dostupný šperk, u kterého zároveň máte 100% záruku, že je hypoalergenní, zvolte chirurgickou ocel. Tyto šperky se ale hodí spíše k svátku nebo jen tak pro radost.

  1. Zlatý náramek ženu potěší k narozeninám.
  2. Sady šperků ze zlata jsou nákladnějším dárkem pro slavnostnější příležitosti.
  3. Drobné stříbrné přívěsky se hodí třeba k svátku.
  4. Stříbro ale umí být i reprezentativním kovem pro významné dary.