Jak se starat o šperky

Pokud chcete, aby vaše šperky vydržely co nejdéle krásné, lesklé a bez poškození, je třeba se o ně i adekvátně starat.

Šperk jako třešnička na dortu

Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou byste se měli naučit, je to, že šperk se obléká až jako poslední doplněk vašeho outfitu. Je to zejména proto, aby se při oblékání neponičil a aby nebyl příliš dlouho vystavený působení různých chemických látek obsažených například v lacích na vlasy nebo tělových sprejích.

Nezdobte se při sportu, ani při úklidu

Zvažte také, kam je vhodné šperky nosit. Určitě si je neberte (a to ani drobnosti, jako náušnice nebo prstýnek), pokud budete pobývat v hodně prašném prostředí. Nevhodné jsou i při různých sportech, nejen že hrozí jejich ztráta nebo poškození, ale mohly by vám nebo sportovním partnerům způsobit nějaké zranění. Krom toho, mnoho lidí má tzv. agresivní pot, který může povrch šperků naleptat a tak je nenávratně poškodit.

Šperky odložte i v případě, kdy se budete věnovat práci na zahradě nebo úklidu. Při zahradničení hrozí poškrábání šperků, při úklidu se zas může šperk dostat do kontaktu s nějakou chemikálií (Savo, saponáty).

Specifika jednotlivých materiálů

Výše vyjmenované zásady je dobré dodržovat u všech šperků, které doma máte, bez ohledu na to, zda se jedná o zlato, nebo bižuterii. Protože ale každý materiál má jiné vlastnosti a je jinak odolný, měli byste dbát i na doporučení týkající se péče o konkrétní šperk.

Zlaté šperky

Jsou poměrně odolné, barva se nemění, poškozené bývají většinou pouze poškrábáním. Pozor si dejte pouze na používání chemikálií, vhodné je zlato odložit také tehdy, jdete-li se koupat do termálních lázní.

Stříbrné šperky

Každý stříbrný šperk po čase začne černat. Pokud tedy stříbro doma máte, ale nenosíte, zabalte ho a uschovejte v krabičce. Stříbrné šperky jsou také velmi citlivé na agresivní pot, zčernat mohou i díky působení minerálních a termálních vod nebo při opakovaném styku s kapičkami parfému.

Šperky z chirurgické oceli

Ocelové šperky jsou téměř bezúdržbové a díky tvrdosti materiálů se téměř nedají poškodit, hrozí jim maximálně velmi jemné poškrábání.

Šperky s perlami

Perly jsou dost citlivé na vnější podmínky, není tedy příliš vhodné vystavovat je delší dobu nepříznivým povětrnostním podmínkám. V přílišném horku ztrácí svůj lesk a nesvědčí jim ani sucho.

Šperky s drahými kameny/se Swarovski Elements

Ač se to nezdá, hodně drahých kamenů, a to včetně synteticky vyrobeného zirkonu a krystalů Swarovski, jsou náchylné na poškrabání. Stykem s tvrdšími předměty hrozí také obroušení jejich hran, při déletrvajícím vystavování slunci nebo chemickým čisticím prostředkům může dojít k změně barvy, která je nevratná. Pokud jsou kameny/krystaly přichyceny nějakým lepidlem, hrozí při nevhodném zacházení jejich uvolnění.

Skladování

Velmi důležitou částí péče o šperky je také jejich skladování. Pokud máte šperků více než dva nebo tři kousky, vyplatí se investovat do šperkovnice. Ideální je taková, která je vystlaná látkou a má přihrádky na ukládání náušnic, řetízků, i speciální prostor na prsteny. Ukládání do přihrádek je vhodné zejména u šperků s kameny, u kterých hrozí vzájemné poškrábání. Šperkovnice vám zajistí, že se také nebudete muset potýkat se zamotanými řetízky, ale hlavně budou šperky chráněny před působením světla, vlhka a vzduchu, což může způsobit oxidaci a změnu barvy. Pokud ale chcete mít své oblíbené kousky na očích, pořiďte si stojan na šperky. Tam můžete své oblíbené řetízky nebo náušnice jednoduše zavěsit a ke všemu budete mít v bytě krásnou dekoraci.