Jak a s čím kombinovat šperky?

Ženy, přetéká vaše šperkovnice spoustou různých zajímavých kousků, a přitom, když si máte nějaký šperk vzít, najednou ve vás hlodá nejistota? „Hodí se vybraný kousek k mému outfitu nebo ne?,“ ptáte se a odpovědí si nejste jisté. Výběr často skončí tím, že nakonec odejdete z domova bez jediného šperku, tak dalece vás pohltí pochyby. To je ovšem škoda. Když se naučíte šperky správně kombinovat s oblečením, už nikdy nebudete nejistě stát před zrcadlem.

1. Myslete na praktické otázky

Vybíráte-li šperky pro každodenní nošení, měly by být především praktické. Nesmí vám překážet při jakékoli činnosti. Pokud se bojíte něco dělat kvůli tomu, abyste šperk nepoškodily, je to špatně. Pro každodenní nošení do práce, na nákup, za zábavou jsou proto nejvhodnější šperky jako prstýnky bez mohutných ozdob pouze s drobnějšími kamínky, náušnice typu pecičky, ale také hodinky. Myslete i na to, aby ozdob nebylo příliš. Klidně stačí vzít si třeba jenom náušnice. Nepotřebujete něco kombinovat vždy a za každou cenu.

2. Řiďte se pravidlem: Méně je více

Vždy mějte na paměti zlaté pravidlo, že méně je více. Budete-li vypadat jako chodící klenotnictví, lidi to spíše odradí. Nejde totiž o to, předvádět všem okolo, kolik šperků máte doma a navěsit na sebe polovinu šperkovnice. Úplně stačí dva či maximálně tři pečlivě vybrané kousky.

3. Soustřeďte se na jeden výrazný šperk

Šperky by se v žádném případě neměly vzájemně přebíjet. Rozhodně není dobré nosit více výrazných šperků najednou. Pokud si vezmete třeba výrazný náhrdelník, měli by naopak náušnice být malé a nenápadné a naopak. Dlouhé lustrové náušnice si zase žádají velmi nenápadný řetízek s malinkým ladícím přívěskem, nebo klidně i bez něj.

4. U jednoduchých outfitů můžete být odvážnější

K jednouchému outfitu bez komplikovaných ozdob (krajky, cvočky, mašle, výšivky apod.) si můžete vzít klidně i více šperků a kombinovat. Hladká společenská sukně a k ní jednoduchý barevně sladěný top si třeba říkají o ozdobení několika náhrdelníky různé délky a třeba i struktury. Váš dekolt s náhrdelníky pak bude dominantní. Máte-li asymetrické nebo hodně zdobené šaty, buďte s výběrem šperků opatrnější a volte jednoduché kousky. Šaty se totiž v takovém případě stávají šperkem samy o sobě.

5. Pozor na konkurenci barev

Nikdy se nedopouštějte faux-pas typu že si vezmete víc šperků různých barev, které se budou přebíjet. Máte-li třeba výrazný přívěsek s tyrkysovým kamenem, nechte ho vyniknout v dekoltu topu či halenky. Pokud byste si ale vzali výrazný náramek s dominantním kamenem třeba vínové barvy, dokonale tím „zazdíte“ celkový dojem. Nezapomeňte, že výrazně barevné šperky se zpravidla nesnesou s podobně výraznými šperky jiné barvy. Není nutné být vždy tón v tónu, to může působit nudně a fádně, ale podobně jako u oblékání by se neměly překročit tři barvy. U vícebarevných šatů ať šperky kopírují jejich odstíny. V případě jednobarevných šatů vypadá efektně, když zvolíte šperky jednoho tónu, který s šaty bude ladit a do toho výrazně šperk v kontrastním odstínu.

6. Kdy se povolují experimenty?

Pokud chcete vypadat neotřele a trošku provokovat, vyplatí se občas zaexperimentovat. Podmínkou ale je, že máte nadhled a vkus, aby celkový dojem působil elegantně a ne přeplácaně. Můžete si třeba vzít obyčejné tričko a doplnit ho výraznějším lehce luxusnějším řetízkem s propracovaným velkým přívěskem. Nebo naopak: Luxusnější zdobenou blůzku naopak doplnit řetízkem s úplně jednoduchým minimalistickým přívěskem. Spojení zdánlivě nespojitelných prvků působí svěže a je trendy. Navíc se vytváří mnohem snadněji, než když spojujete zdánlivě podobné věci. Pak se může snadno stát, že se netrefíte. Chcete se třeba pracně sladit do jedné barvy a na večírku zděšeně zjistíte, že kameny, které na denním světle hezky ladily s vašimi šaty, vypadají pod studeným modrým osvětlením najednou úplně jinak.

7. Míchat: ano nebo ne?

Kombinovat šperky z různých materiálů nebo raději ne? Typické jsou diskuse, zda se dá kombinovat zlato se stříbrem, nebo nikoli. Dříve platil striktní zákaz, dnes už to tak horké není. Jak zlato se stříbrem kombinovat? Ideálně vrstvením, tedy že si vezmete třeba několik náramků nebo několik řetízků. Nemělo by to být ale nikdy 50 na 50, tedy stejný počet zlatých a stříbrných, vždy je lépe nechat jeden kov dominovat. Chcete-li třeba vrstvit řetízky, ke třem zlatým dejte jeden stříbrný. Také se mnohem lépe kombinují minimalistické řetízky či náramky bez dominantních ozdob. Pokud chcete materiály míchat, často se také doporučuje držet se podobné barvy kovu. Odstíny kamínků přizpůsobte tónům šatů nebo také dalších doplňků.

8. Náušnice volte podle tvaru obličeje a také účesu

Berte při volbě náušnic vždy v úvahu i tvar svého obličeje a účes. Od hranatější tváře odvedou pozornost náušnice ve tvaru dlouhé slzy. Výrazné a delší náušnice více vyniknou, pokud si vlasy vyčešete do drdolu, nebo uzlu či máte-li krátký účes.

9. Výběr náhrdelníku přizpůsobte výstřihu

Klasická délka náhrdelníku se hodí prakticky do jakéhokoli typu výstřihu. Ovšem obojek bude dobře ladit hlavně s koktejlovými šaty bez ramínek nebo s hlubším výstřihem. Náhrdelníky s délkou do 50 cm také ideálně padnou do hlubších výstřihů. Pokud ale chcete zkusit třeba hladké korále s délkou přes 70 cm, ze kterých na hrudi uvážete elegantní uzel, nejlepší je zkombinovat je s hladkými jednobarevnými šaty až ke krku bez výstřihu. Tak budou působit dobře a vyniknou.

  1. Vysypat velkou část šperkovnice a použít téměř všechno včetně hodinek není zrovna dobrý nápad.
  2. Sada šperků vyřeší barevné kombinace za vás.
  3. Designérsky a barevně výrazný šperk se hodí k jednoduchým a jednobarevným šatům.
  4. Pro každodenní nošení užijete prstýnky s drobnými kamínky.
  5. Méně je více i při výběru šperků. Stačí dva kousky a dojem je dokonalý.
  6. Zlato a stříbro že nejde dohromady? Omyl. Ale musíte mít vkus.