Náušnice jsou šperkem, který nosí snad většina žen. A to včetně těch, které se jinak ničím jiným nezdobí. Náušnice totiž k ženě tak nějak patří. Ať už jsou to jen nenápadné pecičky, nebo naopak extravagantní nepřehlédnutelný kousek, je to něco, co dotváří celkový výraz obličeje.

Jsou ženy, kterým stačí jeden pár a na druhé straně sběratelky, které mají doma desítky kousků a berou si je podle nálady, oblečení nebo příležitosti. Každé z nás vyhovuje jiný tvar, jiný materiál nebo barva náušnic. Jsou ale i takové ženy, které si vybírají náušnice nejen podle vzhledu, ale i podle toho, jak se zapínají.

U zapínání náušnice se můžeme dívat jak na jehostránku bezpečnostní, tak na estetickou. S jakými typy se můžeme setkat a jaké jsou jejich výhody?

Typy zapínání náušnic

Puzeta

Tento typ zapínání se používá především u drobnějších náušnic, nejčastěji u tzv. pecek. Takovéto náušnice mají dřík se zářezem, na který se nasune plastová nebo kovová zarážka-puzeta. Puzeta může mít tvar motýlka nebo disku. Náušnice s tímto typem zapínání si nasadíte i za chůze nebo ve spěchu.Puzeta ale nemusí zcela pevně držet, může se i časem opotřebovat a hrozí ztráta náušnice. Menší nevýhodou může být i to, že dlouhý konec dříku vás ve spánku může nepříjemně píchat, takže je lepší si pecky před spaním vždy sundat.

Šroubek

Funguje na podobném principu, jako puzeta, ale je bezpečnější. Dřík náušnice je opatřen závitem, na který se našroubuje balonek (matička), čímž se náušnice zajistí a nehrozí její ztráta.

Brizura

Brizura je speciální typ zapínání, určený pro dětské náušnice. Zapíná se zepředu tak, že se háček nasune do očka. Nehrozí tak nechtěné rozepnutí a holčičky se nemusí bát ztráty náušnice, i když budou sportovat. Brizura je bezpečná i pro ty malé slečny, které mají divoké spaní.

Dámský (klasický) patent

Jedná se o neoblíbenější a nejpoužívanější typ zapínání pro dámské náušnice. Můžete se s ním setkat také pod názvem kontinentální nebo klapkové zapínání, případně pod názvem klasický závěs. Je umístěno na zadní straně náušnice, a pro větší bezpečnost si k němu můžete nechat přidělat pojistku. Nasazování je rychlé a při nošení se nemusíte obávat ztráty.

Ruský patent

Ruský (francouzský) patent se používá hlavně u menších náušnic, kde by větší klasické zapínání nevypadalo hezky. V horní části náušnice je pevný dřík, na který se nasadí pohyblivá klapka s očkem. Díky nasazení náušnice na dřík jsou náušnice umístěnypřímo v uchu a působí tak kompaktnějším a elegantnějším dojmem.

Klenotnická klipsa

Stejně jako u ruského patentu je základem tohoto zapínání dřík. Na spodní části náušnice je umístěna klipsa, která se zaklapne a díky tomu, že je seshora jištěna provlečeným dříkem, nemůže se stát, že by náušnice spadla. Tento typ zapínání se používá především pro těžší a menší náušnice.

Africký háček

Zavěšení náušnice na háček je běžné především u bižuterie. Pokud máte strach, že by se náušnice mohla vyvléknout (typicky například při sundávání oblečení přes hlavu), můžete si náušnice pojistit zezadu gumovou nebo kovovou puzetou.

Zapínání kruhových náušnic

Kruhové náušnice se zapínají specifickým způsobem. Pokud se jedná o velké kruhy, používá se jako zapínání kovová tyčinka, která se zasouvá do protilehlé duté části. Malé kruhy se zapínají tzv. kloubem – náušnice se v kloubu zlomí a následně se tyčinka zacvakne do protilehlé části šperku.

Pokud nemáte propíchnuté uši, nevadí. Existují i náušnice, které se na uši pouze nasadí a dírka tak není potřeba, takové náušnice bývají opatřeny klipsou nebo anglickým šroubkem.

Klipsa

Mechanismus klipsy je velmi jednoduchý a používá se především u bižuterie, najít ho můžeme i na některých starožitných kouscích.

Anglický šroubek

Funguje na principu malého svěráčku, který se utahuje šroubkem na zadní straně. U nás se ale téměř nepoužívá.