Někdo disponuje přirozeným vkusem

Ano, je to tak. Výběr šatů můžete vhodným sladěním se šperky ještě mnohonásobně pozvednout, ale bohužel také úplně zničit. Jak tedy barevně sladit šaty a šperky, abyste vypadali skvěle a vyvarovali se módního faux pas? Někteří lidé – muži i ženy mají přirozený talent pro módu v krvi. Dokážou vhodně kombinovat jednotlivé kousky oblečení mezi sebou i s doplňky včetně šperků, aniž by znali jakékoli zásady. Disponují přirozeným vkusem. Poradí si tak v každé módní situaci. Dokážou sladit šperky se šaty na obchodní schůzku, firemní večírek i premiéru muzikálu či divadelního představení. Ovšem ne každému příroda nadělila tyto schopnosti. Zatímco někteří je mají v genech, jiní se je musí pracně učit.

Zkoušejte šperky společně se šaty

Jestliže vás genetika ochudila o přirozenou schopnost vybírat si vhodné šperky k šatům, nezbývá, než si osvojit určitá pravidla. Dobré je také poradit se se zkušenějšími. Vhodné je si vždy šperky zkoušet současně se šaty. Na první pohled tak poznáte, zda k nim šperk ladí, nebo nikoli. Nejhorší je vybírat šperk samostatně. Může se vám snadno stát, že máte o skutečné barvě šatů trochu zkreslené představy a výsledek potom dohromady ladit nebude. Proto pokud můžete, mějte u sebe ve chvíli výběru šperků i šaty, ke kterým by měly padnout. Hned můžete posoudit, jestli je vaše barevná volba správná nebo nikoli.

 

Zlaté pravidlo tón v tónu

Kdo není schopen sladit šperky a šaty k sobě, může se řídit pravidlem tón v tónu. Tím nikdy nic nezkazí. Bude vypadat uhlazeně, decentně a nevyslouží si pohrdavé pohledy těch, kteří kombinovat umějí. Co si vlastně pod pojmem tón v tónu představit? Například máte šaty v určitém tónu, třeba tmavě modré a zvolíte šperk též s modrým kamenem, který bude třeba o odstín světlejší nebo naopak tmavší. Jedná se vlastně o různé odstíny jedné barvy. Vypadá to dobře a určitě neuděláte chybu. Na druhou stranu to někdy může být trošičku nuda.

 

Kontrasty si žádají odvahu

Chcete-li být trochu odvážnější, můžete pravidlo tón v tónu opustit. Například u jednobarevných šatů je možné zvolit jeden šperk, který s nimi bude dokonale ladit a druhý naprosto kontrastní. Třeba k zeleným šatům zvolit náramek ze zelených kamínků a na krk mohutnou brož s červeným kamenem. K tmavě modré haleně stejně barevný prsten a náhrdelník z emailových prvků v sytě oranžové. Žluté šaty si řeknou o náramek či prsten se žlutými kameny a do kontrastu pak třeba brož na šaty s fialovým kamenem. Máme zde na mysli tzv. ostré ladění. Jedná se už o odvážnější kombinace, které vypadají šik, ale musíte je, jak se říká, ustát. Budou totiž budit pozornost. Rozhodně v nich nebudete za šedé myšky. Takže pokud nemáte rádi, když si vás lidé příliš všímají – byť jde o obdivné pohledy, raději se držte klasiky tón v tónu.

Tři barvy maximálně

Dalším zlatým pravidlem jsou maximálně tři barvy. Kombinovat dohromady víc barev rozhodně není dobré. Nechcete přece vypadat jako od kolotoče nebo jako špatně vybarvený papoušek. Jak postupovat, pokud na sobě máte více barevné šaty? V takovém případě by měly veškeré doplňky včetně šperků kopírovat odstíny šatů. Jestliže třeba má žena svěže zelené letní šaty s květinami ve žluté a oranžové barvě, potom šperky mohou mít zelené, žluté či oranžové kameny a budou dobře sladěny. Působí to přirozeně, šik a nejsou zde žádné barevně rušivé prvky, všechno se pěkně doplňuje.

 

Nepestrá barva si žádá oživení

Jinou možností ladění je využití jedné nepestré barvy a barvy pestré. Třeba neutrální šedou skvěle doplní zářivá červená. Takže na jemně šedé šaty se nemusíte bát vzít si například červené korále nebo brož s červeným kamenem. Podobně působí černá. Na černé šaty si určitě vezměte šperk s barevným kamenem, kterým outfit výrazně oživíte. Stejně funguje i barva bílá. I když postrádáte přirozenou schopnost tvořit outfit, určitě chápete, že bílý šperk na bílých šatech nemá prostě šanci vyniknout. Zato když bílé šaty oživíte barevnými korály, hned budete vypadat mnohem veseleji.

 

Zkuste porušit pravidla

Popisovaná pravidla pomáhají tehdy, když si přesně nevíte rady. V případě, že máte opravdu prvotřídní a vybraný vkus se ani při výběru a vzájemném barevném ladění šperků a šatů nemusíte bát originality. Klidně zkuste občas nějaká pravidla stylově porušit. Třeba si můžete vzít z kolekce setu jeden šperk a doplnit ho jinými. Nebo můžete kombinovat stříbro a zlato. To je také porušení pravidla, až donedávna se kombinace stříbra a zlata považovala za neodpustitelný módní prohřešek. Nyní je ale v kurzu třeba vrstvení, kdy kombinujete zlaté a stříbrné náramky či řetízky a vypadá to dobře.

 

Nevybírejte šaty ke šperkům

Na závěr ještě zbývá dodat co nikdy a za žádných okolností nedělat. Určitě si předem nevybírejte šperky a teprve k nim šaty. Výběr musí probíhat vždy naopak. Zvolte si šaty a k nim hledejte nejlepší doplňky v podobě šperků. Nikdy také nenechte kombinacemi šperků a šatů zastínit svoji osobnost. Zářit byste měli především vy, dobře sladěné šaty a šperky už jsou jenom vaším doplňkem.

 

Foto:


 

1 Ke svatebním šatům je ladění tón v tónu výborným a decentním řešením.

2 K neutrálně laděnému outfitu si můžete dovolit výrazně barevný náhrdelník. 

3 Tmavě modrá a dominantní přívěsek – skvělá kombinace.

4 Černá jako nepestrá barva snese výraznější šperk.